Povestea şaoarmei perfecte.

Discuţii generale însă nu în general. Orice depaşeşte limitele interesantului va fi imediat şters.

Moderator: Moderatori

User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Thu Aug 13, 2020 7:01 pm

Pai daca citesti topicul, vezi postari "recente", in care se discuta. Eu am fost prin 2019, dar nu m-a dat pe spate. Era ceva deosebit acum 12 ani, parca. Bine, depinde si de saormar, poate se stie cu clientul, poate intr-o zi are chef, in alta nu are.
Eu nu prea am mai bagat saorme, m-am blocat pe pizza din nefericire. De cand am avut o perioada cu niste intepaturi pe la fiere si nu prea mai toleram sosul ala de usturoi, fara de care saorma nu e saorma, am zis pas. Am luat vreo doua insa recent, din Targoviste, in deplasarile mele de serviciu.
Saormeria Regal, pentru cine ajunge vreodata pe acolo. E peste ce mai avem noi prin Pitesti. Dar de exemplu am luat prima data de pui mica, si a fost un baiat priceput care a facut si smecheria aia cu un cleste din ala a amestecat toate chestiile inainte sa o impatureasca, si a iesit buna, dar a doua oara am luat mare de vita, nici n-am apucat sa ajung cu bonul sa-i zic aluia sa nu puna cartofi ca erau deja pusi, carnea ok, dar a facut-o asa pe straturi incat mancai cand doar cartof, cand doar varza, cand doar carne. Si nici mare nu a fost chiar mare. Adevarul e ca mare costa 15 lei, deci nu te poti astepta. Dar usturoiul bun, carnurile de ambele tipuri, ok, e aglomeratie mereu pe la astia, sunt cautati, n-are cum sa nu fie cat de cat ok.
Dar este ceva basic, fara condimente si sosuri deosebite, cum sunt/erau pe la "La Haleala".



User avatar
georgeleus
Posts: 2532
Joined: Sat Sep 01, 2007 9:25 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by georgeleus » Mon Aug 24, 2020 3:55 pm

Concediu 2020.
Oradea.
Pietonala, Strada Republicii.

Shawormeria LA TURCU.
3.jpeg
2.jpeg
1.jpeg
Efectiv s-a p!shat pe Ploiesti.
Big time.

Fara extra sos, usturoi exact cat trebuie, carnea de vita marinata dupa reteta proprie inainte de a o pune pe protap (mi-au dat sa gust "din tava" inainte sa mi-o asambleze).
Am stat ceva de vorba cu baietii de acolo, printre care si cu turcul vietii, care mi-a explicat cum a ajuns el la o asemenea afacere si de ce ii merge, care i-au fost impedimentele pe parcurs si care-s fricile principale ale oamenilor.

Din tot pietonalul ala, fastfood-aria asta e cea mai de succes.

Recomand tuturor !


--
"I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink"
Burt Reynolds.

User avatar
pegas
Posts: 2148
Joined: Fri Jul 01, 2005 8:42 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by pegas » Tue Aug 25, 2020 9:54 am

mmmm..... in vremurile astea gustatul din tava........


la mijloc intre .asm si .c

User avatar
dark_one
Posts: 723
Joined: Thu Feb 19, 2004 6:22 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by dark_one » Sat Sep 12, 2020 7:32 am

mama deci mor .. am o pofta.



User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Wed Sep 16, 2020 5:59 pm

Ieri mi-am luat o tastatura de la cineva de pe olx, si daca tot a ales punct de intalnire Mega Mall, la doi pasi de Arena Nationala si Socului, am zis sa le mai fac o vizita, ca trecuse prea mult timp. Mai bine ma abtineam. Pare ca de la ultima mea vizita a scazut calitatea destul de mult, dar si cantitatea. Prima greseala a fost ca am ales amestec. Vita tare si plina de zgarciuri. Nici cantitatea nu mai e ce era odata. Candva ma saturam dintr-una mica, abia o terminam. Acum pe una mare aproape am dat-o gata, daca nu era la final multa carne de vita plina de zgarciuri.
A impachetat-o cam praf baiatul ala. Daca muscai dintr-o parte era doar carne, din alta parte doar nutret. Usturoiul cam fad, fata de ce tineam eu minte. Clasica coada a ramas. Era o saorma destul de cinstita candva, acum imi pare rau ca am pierdut timpul pe acolo, mai ales ca am asteptat la coada vreo 10 minute pentru ea. Cred ca eram mai castigat cu clasicii mici de la Ciotoianu pe care-i cumpar cand plec de la sediul firmei spre Pitesti. Pun si o poza din mijlocul actiunii.
IMG_20200916_180000.jpg
Verdict: nu ma mai deranjez prea curand.
Pare ca s-a cam rasuflat cu saormele definitiv. Nu mai cauta nimeni nimic deosebit. Pare ca pe burgeri e acum nebunia sa il faci cat mai interesant. Saorma a ramas un fel de potol clasic, "cu de toate" fiind modul preferat al majoritatii romanilor de a manca chestia asta.
Mai cinstita a fost ultima saorma incercata la Regal in Targoviste, micuta ce-i drept dar parca totul avea gust mai fresh si baiatu' ala a facut smecheria aia cu clestele inainte sa impacheteze lipia, a amestecat toate ingredientele si cand mancai apoi, era ceva consistent per ansamblu, nu pe o parte carne, pe alta varza.



User avatar
georgeleus
Posts: 2532
Joined: Sat Sep 01, 2007 9:25 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by georgeleus » Thu Sep 17, 2020 12:47 pm

Colegii mei mai mananca prin Bucuresti la "Pui Mort".
Asa am inteles ca se intituleaza "neoficial" localul Chicken Staff, vis-a-vis de Marriott.

Am fost si eu prin primavara acolo.
Mi-a placut foarte mult organizarea, felul in care mergea coada, cum le mergeau mainile alora si oferta nebuna de toate neamurile frate: de la pui la porc la vita, la supe, la felu'2, shaworma, piure, garnituri si toate alea.
Un restaurant fast in toata regula.
Mai greu cu angajatii aia care incasau, ca erau ori indieni, ori aborigeni, ori vorbeau alta limba.
Dar curatel localul.

Ne-am luat alternativa de la Crispy Strips si vreau sa spun ca m-au impresionat.
Toate felurile de mancare aratau mai bine ca la mama acasa.
Preturile, pentru Bucuresti / zona respectiva, decente.

Nu stiu cum mai functioneaza acum cu pandemia, dar Merced, citindu-ti postarea, mi-am adus aminte.

Daca mai e deschis e de incercat.


--
"I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink"
Burt Reynolds.

User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Fri Sep 18, 2020 11:08 pm

O noua "saormerie", o noua provocare. Au deschis si pe aici Dabo Doner. Ca orice pasionat am fost sa vad care e faza. Desi eram destul de convins ca mai mancasem si prin Slatina la un moment dat si nu ma daduse pe spate. Un durum doner din ala, la lipie precum saorma. Am cerut de vita, mi-a marcat si mi-a facut de pui. Dimensiunea impresionanta. Diametrul unei sticle de Pepsi la 0.24, si putin mai inalt decat una. Lipia groasa, destul de buna, dar ocupa mare parte din ce ar vrea sa fie. Carnea bunicica dar la trei bucati cate erau, ce sa zic. Macar nu are cartofi din fabrica, lucru pe care-l apreciez la doner in general. Nesurprinzator, desi locatia nu este chiar stradala, era full acolo. La cat au spamat cu reclame, de la online la masini din alea carr trag panoul publicitar dupa ele, nu m-a surprins. Cum am muscat-o si eu, au muscat-o si altii.
Sa vedem pe parcurs ce mai ramane de ei. Sincer aveam deja un loc cu doner decent care pare sa fie si in cantitate mai ok, nimic mamut dar cat sa iti faci pofta, si cred ca de la mine din urbe e singurul loc pe care-l mai frecventez cu acest specific.



User avatar
georgeleus
Posts: 2532
Joined: Sat Sep 01, 2007 9:25 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by georgeleus » Thu Feb 18, 2021 2:14 pm

M-a intalnit cu un prieten bucurestean fatalau weekend-ul trecut si am iesit cu tontii la Baneasa ca tot aveam treaba in zona la intoarcere.
Zic acuma hai sa si bagam pe sub nas ceva, ca e pacat de Dumnezeu daca tot suntem aici.

Zis si facut, mi-au fost ignorate toate cerintele pentru Persia, Oro Toro, Chopstix si alte chestiuni la care pofteam, toata lumea a insistat insa pe TACO BELL.
Acuma fiind prima ocazie si pentru mine am zis de ce nu ?

Ba deci la comandatoru ala virtual aratau felurile alea ca dupa altceva. Niste boluri cu ceea ce-ar fi trebuit sa fie carne de vita, diverse prin ele, sosuri, etc.... niste dimensiuni fantastice in poze.
Zic gata ba, mi-a pus Dumnezeu mana-n cap, la 26 ron un Box Suprem sau cum dracu-i zicea si ragai afara.

Ba deci cand am vazut cum arata in realitate cei doi taci cu pseudoscrumiera aia de bol in care era o lingura de carne de vita, 3 sferturi salata si nush ce alte mizerii... am ramas interzis.
Ca sa nu mai pomenesc de ultimul bastion al saturarii, respectiv cartofii prajiti... portie MARE.

Da de unde ? un snop de 10 paie si alea date cu nush ce praf de stele care nu era nici curry da' nici pudra de talc.

Dezamagit. Ultra dezamagit.
Dracu ii reviziteaza !


--
"I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink"
Burt Reynolds.

User avatar
std
Moderator
Posts: 4310
Joined: Sat Mar 16, 2002 2:00 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by std » Fri Feb 19, 2021 5:41 pm

Taco Bell ăla e o crimă împotriva umanității, pun pariu că de-aia ne-au pus interdicție de intrare în Mexic :grin:. Am fost și eu o singură dată. Am primit niște tacos jenanți (pentru puncte bonus, cu câteva zile înainte fusesem la El Torito, că stau pe-aproape, așa că aveam și standarde...) și niște cartofi atât de sărați că am băut tot paharul de Cola înainte de jumătatea porției. Nu mai știu pe unde am fost... cred că la mall-ul ăla din Dristor? Sigur nu în Băneasa, deci probabil toată franciza e așa, cel puțin la noi.

Imi venea să bag o șaorma de la Dristor după aia, da' am zis că la ce nutrețuri bagă ăia mi se face și mai foame până acasă. Am suferit în tăcere până am ajuns acasă și-am spart frigiderul.


In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.

dorner
Posts: 2
Joined: Fri Mar 15, 2024 10:27 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by dorner » Fri Mar 15, 2024 10:46 am

Merced wrote:
Fri Nov 16, 2018 8:54 am
Ziceam doar ca se lauda ăștia cu o relansare, eu unul sunt fraier atât de mult încât o sa încerc când mai am drum pe lângă gara, sa vad care e treaba.
Am incercato si eu, deloc nu mi-o placut sa va spun cinstit, poate pe atunci era si gustoasa acuma chiar deloc



User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Sat Mar 16, 2024 9:28 pm

Cred că e închisa locația de ani de zile. Sau poate mă înșel eu.



User avatar
Tresty
Posts: 1684
Joined: Sun Nov 02, 2003 8:43 am

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Tresty » Sun Mar 17, 2024 8:28 am

La Haleală e oale și ulcele de mulți ani. Am mâncat anul trecut una mare de la Melissa în Rahova, încă e ok, și ei funcționează de cel puțin 20 de ani. A mai fost cineva la Genin pe Floreasca? Și acolo aveau șaorme cu niște sosuri delicioase acum o sută de ani.


"Science without religion is lame. Religion without science is blind."

User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Sun Mar 17, 2024 8:57 am

Cica s'a fleoscait treaba si la Genin, eu n'am mai apucat sa ajung, dar burtosii mei asa zic.



User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Sun Mar 17, 2024 9:57 pm

Noroc bun! Mă bucur să vă revăd pe aici! Am oprit eu relativ recent la Genin. Buna la gust dar extrem de mica și scumpă in draci. Cred că a fost una mica 40 lei sau ceva de genul ăsta. Enorm. Bine, era diferență mica de preț până la cea mai mare dar mai mâncasem ceva înainte și am zis sa nu arunc banii.

Din ce am văzut, sunt destule alte locuri mai ok in prezent în București în comparație cu Genin.



User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Mon Mar 18, 2024 7:07 am

Noroc bun cu sanatate! :D

Da, cam aia ziceau si burtosii meu, ca la gust e cum e, dar de mica e mica si scumpa cu spume. Babaieti, nici shaorma, mancarea taximetristului sarac de altadata, nu mai e ce a fost, la preturile astea o da pe lux si opulenta! :D



User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Tue Mar 19, 2024 10:15 am

S-au dus vremurile cu saormele ieftine.

Eu am avut o perioada in care am "vanat" niste saorme cand circulam prin 8 judete din tara, cu fostul job. Cam invatasem unde se mananca relativ bine si unde nu. Ultima saorma, chiar dintr-o nostalgie legata de fostul job si din faptul ca trebuia sa ajung la un Leroy Merlin, a fost pe la Targoviste, la Regal Kebab. Recomand locatia, au vreo 20 de ani de existenta, daca nu mai mult. Au inceput sa faca rabat la cantitate, dar gustul e decent, sosul de usturoi e bun, cartofii sunt de casa si buni, din ce-mi zic amicii care opresc acum mereu pe acolo cand se intorc de la munte. Eu nu sunt cu cartofii in saorma, de fapt am renuntat la ei de mult de tot, de multe ori erau un piure aiurea pe vremuri.

Prin zona mea actuala, am descoperit o saorma relativ decenta la Curtea de Arges. Dar si aici e un twist. Sunt doi baieti care lucreaza acolo. Si saormele care ies din mainile lor sunt foarte diferite. De fapt, acum iau doar daca-l vad pe ala care stiu ca e baiat bun. Ii mai las 2-3 lei, mai pune carne in plus. Cam toate chestiile sunt relativ fresh, daca le prinzi la ora potrivita. Ce o trage in jos fata de o saroma cu adevar buna este usturoiul. Mie aici mi se pare ca dau chix multe saormerii. Strici saorma cu sosuri ieftine, la galeata.

Din amintiri tin minte ca mancam o saorma de neam prost, mare de tot la bani foarte putini prin Caracal, dar si acolo era problema asta, sosurile era groaznice, mai erau si diluate cu apa.

In Pitesti situatia e destul de moarta din ce stiu eu. Venise Baneasa dar de bine ce le-a mers, s-a inchis dupa vreun an sau poate nici atat. E Iraqi cu un fel de monopol dar o mizerie de produs, astia-s aia despre care cred ca am mai scris pe aici ca puneau carnea la fript cu folia aia strech pe ea si se topea frumos pe carne... Mai zic astia ca mancam micro-plastic. Dupa ce am vazut pe viu treaba asta, am plecat de acolo si doar pandemia m-a mai dus pe acolo o data. Plus ca la delivery iti trimiteau toate rebuturile, am primit o data o comanda gresita si noroc ca am facut plangere la Food Panda(ca inca exista ala atunci) si mi-au dat banii inapoi pe jegul din punga. Cica scuza e ca nu m-am dus eu personal. Mor pe chestiile astea.

Am vazut pe YouTube niste locuri interesante prin capitala insa, Nicu Bals sau ceva de genul asta, dar n-am apucat sa mai merg. Sincer, acum cand ajung prin Bucuresti mai degraba ma duc sa mananc ceva mai deosebit in vreo carciuma, un brunch cistit, ceva asiatic, nu prea mai merg pe saorma.

De fast food eu am devenit fan Popeys, sa fiu sincer. Nu stiu de ce, dar imi plac sandvisurile alea picante. Mi se pare peste ce mananci la KFC. Daca am doar pofte/foame si sunt prin Bucuresti, trec si iau doua sandvisuri din alea si zic ca mi-am facut damblaua. Am inteles ca o sa se deschida si la Pitesti in noul mall in vreo luna. Bine ca nu prea mai ajung pe acolo, ca ma faceam iar cat hipopotamul. Dar macar o sa am optiunea sa mai trec din cand in cand, ca e si cu mancarea asta o dependenta pana la urma.



User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Tue Mar 19, 2024 5:34 pm

#Sustin [smilie=Respect.gif]

Shaormeria aia de care zici tu, e aia amplasata in complexul de peste drum de Policlinica Titan, langa Mega Image, adica la botul calului sa zic asa ca prin zona aia imi fac sporadic veacul. Nu stiu la tine cum a fost, dar eu pot sa zic atat: mica - carnea uscata si ambigua in amestec - au si ceva de oaie, dar eu nu am vazut nicio diferenta de gust fata de aia de vita, care seamana cu aia de pui - sosuri vreo 5 ce e drept, dar din care n'am inteles aproape nimic - lipie cauciucata. Pentru mine unul e de mancat daca n'ai apucat sa manci de doua zile si eventual esti in drum spre coasa. [smilie=maniac.gif]

@Merced - adevarat ce zici! Multe shaormerii in ultimi ani s'au dus pe pustii, sosuri la galeata si lipiile cauciucate au fost primul semn, ulterior ajungandu'se la mai multe zgarciuri decat carne. Cu durere am vazut asta la shaormerii celebre candva, iar bomboana de pe coliva e pretul, care a luat'o razna in detrimentrul calitatii si cantitatii. Oameni rai, fratele meu, oameni rai!



User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Thu Mar 28, 2024 7:30 pm

Si uite cum s-a reactivat topicul asta si am descoperit o "comoara" pe acest segment, tot la mine in judet, de data asta, in Campulung Muscel. Ca tot am zis ca Pitestiul e mort din punctul asta de vedere. Ma nene, cum imi da mie azi prin cap sa ma uit de saorma mai mult sa imi fac un drum pana acolo, si gasesc asta cu 4.9 pe Google reviews din aproape 700 de voturi. Cum eram cu pofta in gat, am purces sa verific pe pielea mea care-i faza.

Ajuns acolo, mi-a placut ce vad in vitrina. Legumele aratau fresh, sosuri de mai multe feluri, par facute, sau ma rog, macar "mixate" de ei, mai ales alea picante. Am cerut o saorma mare de vita, fara cartofi. Prima surpriza a fost ca nu s-a sfiit baiatul ala sa puna vita din belsug. Carnea era din tipul intreg, nu aia de doner tocata si pusa pe tepusa. Desigur, e o carne relativ generica, stiu gustul asta din mai multe locuri, sunt sigur ca oamenii cumpara sulurile de carne de la un distribuitor mare, ca e congelata, etc. Dar si asa, macar pare ca au ales ceva mai de calitate. La final o sa intru de pe telefon, o sa editez postarea si o sa adaug doua poze, dar ca idee, o saorma mare, plina cu carne, cu gust foarte ok, un sos picant interesant a costat 23 de lei. Am mai lasat eu 2-3 lei pe tejghea ca nu se putea altfel.

Staff-ul de acolo, trei tineri, super ok si ei. Adica chiar s-au purtat frumos, tipul care a facut saorma m-a intrebat de fiecare ingredient, mi-a sugerat sa incerc si sosul lor mediu picant, chiar am vazut ca mai au si alte sosuri pe acolo pe care am de gand sa le testez pe viitor.

La pretul ala este chiar mai ieftina decat cea din Curtea de Arges, care-i doar de pui, si oricum ceva mai gustoasa. O sa testez si aici puiul, sa fac o comparatie mai fair.

Sa bag si niste minusuri, ca nu exista saorma perfecta. Lipia se putea sa fie din aia mai moale/mestecacioasa, asta e un tip mai uscat asa, nu ma incanta, dar asta-i preferinta personala. Am vazut ca n-a pus usturoi pe lipie, a inceput cu carnea din belsug, apoi usturoiul. Astfel au fost imbucaturi fara sos, din cand in cand. Noroc ca a fost picantul ala peste.
Attachments
IMG_20240328_174600.jpg
IMG_20240328_174629.jpg



User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Fri Mar 29, 2024 7:30 am

Da, lipia se vede si din poza ca e din aia "cartonata", nitel cam rasfirat amestecul, dar in rest nu arat rau deloc, si la banii aia eu nu'mi aduc aminte sa mai fi vazut pe undeva shaorma! Aprob pozitiv, din poza pare ok, sa'ti fie de bine! [smilie=Victory.gif]



User avatar
Merced
Posts: 11431
Joined: Thu Dec 25, 2003 11:51 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by Merced » Fri Mar 29, 2024 7:43 am

Mi-a fost de bine! :D Din punctul asta de vedere al amestecului, apreciez ceva ce se practica prin saormeriile astea mai mari, sau chiar la Regal din Targoviste, mentionat acum doua postari, ideea aia cu "amestecatul" cu un cleste din ala mai mic al ingredientelor in lipie. Aici era pe o parte multa carne, pe o parte legume. Ar fi mers smecheria aia. Plus ca nu prea o impacheteaza cum imi place mie, e cam fara fund si se pierd bucati pe fundul pungii. Dar impachetarea e "penalizata" si de lipia asta "cartonata", nu prea poti sa faci fundul ala misto cum ai face-o cu cea mai moale. Dar deja e nod in papura la banii astia.

Cred ca gasesti prin Bucuresti si mai ieftin, am tot vazut pe Youtube comparatii din alea cu cea mai ieftina vs cea mai scumpa. Dar multe din alea la ~20 lei in capitala arata cel putin dubios.

Edit de dupa-amiaza: Din nefericire am ajuns iar pe acolo cu ceva urgenta de rezolvat "la oras" si cu foamea in gat. Nu vazusem bine preturile ieri, era 27 lei cea mare de vita, 25 lei a fost una mare de pui. Puiul nu m-a dat pe spate. O carne cam moale, mai mult fiarta asa pe sul. Am cerut si mai mult sos, chiar si pe lipie niste usturoi. Rezultatul a fost mai gretos, si acum sunt cu niste colebil in mine, la cateva ore dupa consum. Raman pe vita.



User avatar
eddy
Posts: 119
Joined: Fri Dec 19, 2003 8:22 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by eddy » Fri Apr 26, 2024 1:42 pm

Merced wrote:
Thu Mar 28, 2024 7:30 pm
Si uite cum s-a reactivat topicul asta si am descoperit o "comoara" pe acest segment, tot la mine in judet, de data asta, in Campulung Muscel. Ca tot am zis ca Pitestiul e mort din punctul asta de vedere. Ma nene, cum imi da mie azi prin cap sa ma uit de saorma mai mult sa imi fac un drum pana acolo, si gasesc asta cu 4.9 pe Google reviews din aproape 700 de voturi. Cum eram cu pofta in gat, am purces sa verific pe pielea mea care-i faza.

Ajuns acolo, mi-a placut ce vad in vitrina. Legumele aratau fresh, sosuri de mai multe feluri, par facute, sau ma rog, macar "mixate" de ei, mai ales alea picante. Am cerut o saorma mare de vita, fara cartofi. Prima surpriza a fost ca nu s-a sfiit baiatul ala sa puna vita din belsug. Carnea era din tipul intreg, nu aia de doner tocata si pusa pe tepusa. Desigur, e o carne relativ generica, stiu gustul asta din mai multe locuri, sunt sigur ca oamenii cumpara sulurile de carne de la un distribuitor mare, ca e congelata, etc. Dar si asa, macar pare ca au ales ceva mai de calitate. La final o sa intru de pe telefon, o sa editez postarea si o sa adaug doua poze, dar ca idee, o saorma mare, plina cu carne, cu gust foarte ok, un sos picant interesant a costat 23 de lei. Am mai lasat eu 2-3 lei pe tejghea ca nu se putea altfel.

Staff-ul de acolo, trei tineri, super ok si ei. Adica chiar s-au purtat frumos, tipul care a facut saorma m-a intrebat de fiecare ingredient, mi-a sugerat sa incerc si sosul lor mediu picant, chiar am vazut ca mai au si alte sosuri pe acolo pe care am de gand sa le testez pe viitor.

La pretul ala este chiar mai ieftina decat cea din Curtea de Arges, care-i doar de pui, si oricum ceva mai gustoasa. O sa testez si aici puiul, sa fac o comparatie mai fair.

Sa bag si niste minusuri, ca nu exista saorma perfecta. Lipia se putea sa fie din aia mai moale/mestecacioasa, asta e un tip mai uscat asa, nu ma incanta, dar asta-i preferinta personala. Am vazut ca n-a pus usturoi pe lipie, a inceput cu carnea din belsug, apoi usturoiul. Astfel au fost imbucaturi fara sos, din cand in cand. Noroc ca a fost picantul ala peste.
Cam atâta e şi la noi in Baie'(BM-MM), şi cam tot aşa e ca în imagine.(doar că eu mai rar consum, aşa că nu is mare expert).



User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Sat May 04, 2024 10:55 am

@Merced, nasoala partea cu Colebilul! [smilie=maniac.gif]


Zilele urmatore o sa incerc ceva prin Arad si imprejurimi, sper sa gasesc ceva ce sa merite laudat, frate'miu asa zice. :-k



cheitar
Posts: 1
Joined: Wed May 08, 2024 2:43 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by cheitar » Wed May 08, 2024 2:46 pm

ice01 wrote:
Sat May 04, 2024 10:55 am
@Merced, nasoala partea cu Colebilul! [smilie=maniac.gif]


Zilele urmatore o sa incerc ceva prin Arad si imprejurimi, sper sa gasesc ceva ce sa merite laudat, frate'miu asa zice. :-k
Hai te rog frumos sa ma anunti si pe mine daca vei gasi ceva gustos in Arad, o sa vin pe la Arad zilele acestea ca sunt la moment la autogara



User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Fri May 10, 2024 7:58 am

Dupa vreo trei incercari ce nici macar nu merita mentionate, intr'un final am gasit o shaorma decenta in Arad la Kebab House. De comandat am comandat Shaorma Arabeasca extra iute pentru mine, insotitorii mancand cate o shaorma mare, de are nu am fost foarte preocupat.
kebab house pe centrul Aradului.jpg
Shaorma arabeasca - ca dimensiune s'a dovedit a fi decenta pentru ghibol flamand ...
shaorma arabeasca arad (2).jpg
Am ales varianta extra iute, pe care nu as recomanda'o celor slabi de inger, pentru ca este chiar iute. Nici varianta iute "normal" nu am inteles ca ar fi recomandata celor care prin picat inteleg sa ii tzacure doar oleaca pe la papile.
shaorma arabeasca arad (1).jpg
Lipia foarte buna, textura misto, nici elastica - ca o camera de biciceta, nici "cartonata"- din cate zic ei, ar facea acolo si cam asa si parea. Ingrediente proaspete, carnea de pui fara zgarciuri si destula-condimentata fain si suculenta, castravetii buni, varza ok, cartofii nu pareau a din aia tristi congelati, am mai gasit rosii prin ea, sosul bun, dar asa cum am zis, asta iute nu e chiar pentru oricine, mie mi'a placut, in sfarsit putand sa spun ca am mancat si eu ceva iute cat de cat serios.
shaorma arabeasca arad (3).jpg
Daca ar fi sa ii critic ceva ar fi lipsa unui un pic mai mult ceva acru, mai ales la sharoma nepicanta, sosul ala find un pic gretos dupa ce imbuci de cateva ori, lucru confirmat si de insotitorii cu care am fost. Una peste alta, mie mi'a placut iar frate'miu zice ca nu gaesti nimic mai bun in Arad, iar fata de ce am mancat anul trecut prin Bucuresti, pot sa zic ca asta din Arad s'a dovedit peste medie.

Ca preturi, find shaormeria de pe centrul Aradului, in momentul asta treaba sta cam asa:

- Shaorma arabeasca: 35 lei/650g
- Shaorma mare: 25 lei/450g
- Shaorma mica: 22 lei/250g

Adica niste preturi mai mult decat decente, fata de ce am platit prin Bucuresti, basca, cica la alt restaurant care nu este central, preturile sunt putin mai mici, respectiv 30 de lei arabeasca, 24 de lei shaorma mare si 20 de lei shaorma mica, lucru confirmat si de preturile afisate, daca o comanazi acasa. Noi am mers la o plimbare prin oras si ne'am oprit acolo, daca va hotarati sa faceti acelasi lucru, aveti grija pe unde parcati masina, locatia e pe un sens unic, unde parcarea este interzisa. [smilie=Victory.gif]



linul
Posts: 1
Joined: Tue May 14, 2024 5:29 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by linul » Tue May 14, 2024 5:32 pm

Ahh, ce de tare eu apreciez gyros-ul inloc de shaorma, l-ati incercat vreo data?



User avatar
ice01
Posts: 8411
Joined: Tue Dec 16, 2003 9:15 pm

Re: Povestea şaoarmei perfecte.

Post by ice01 » Tue May 14, 2024 7:08 pm

Topicul asta este despre shaorma! Punct. :)



Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests